fbpx

krwawienie z nosa, krew z nosa

Krwawienie z nosa

Przyczyny krwawień z nosa dzielimy na miejscowe i ogólnoustrojowe. Najczęstsze przyczyny miejscowe to: rozszerzone naczynie krwionośne,uraz, zapalenie błony śluzowej nosa, perforacja przegrody nosa, oraz guzy jam nosa i zatok przynosowych. Ogólnoustrojowe przyczyny krwawienia z nosa to np.: nabyte lub wrodzone skazy osoczowe, naczyniowe lub płytkowe, nadciśnienie tętnicze, uszkodzenie wątroby, zaburzenia endokrynologiczne, w tym zastępcze krwawienie u nastolatek, krwawienie w ciąży.

Badanie laryngologiczne  pozwala ustalić (lub wykluczyć) miejscowe przyczyny krwawienia (najczęściej jest to krwawienie z przedniego odcinka przegrody nosa z tzw. splotu Kiesselbacha).

 

Postępowanie przy krwawieniu z nosa

Niezależnie od przyczyny nie jest wskazane przyjmowanie w czasie krwawienia pozycji leżacej (trudno wówczas ustalić rzeczywistą utratę krwi; spływająca do gardła i połykana krew pobudza do wymiotów). Należy przyjąć pozycję siedzącą, trzymając pod nosem naczynie do zbierania krwi. Najprostszą metodą tamowania krwawienia z nosa jest uciśnięcie skrzydełek nosa. Można również wprowadzić do nosa tamponik z waty nasączonej wodą utlenioną i zacisnąć nos. Dodatkowo można stosować zimne okłady na kark i grzbiet nosa.

Jeśli to nie pomoże konieczna jest interwencja laryngologiczna.

 

Metody stosowane w leczeniu krwawień z nosa

a) koagulacja chemiczna;

b) koagulacja elektryczna;

c) odwarstwienie śluzówki przegrody nosa;

d) tamponada przednia;

e) tamponada tylna;

f) w rzadkich przypadkach podwiązanie jednego z dużych naczyń doprowadzających krew do jam nosa (np. tętnic sitowych, szczękowej, szyjnej zewnętrznej).


Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt