fbpx

Tłuszczak

to niezłośliwy guz umiejscowiony pomiędzy skórą a warstwą mięśni, wychodzący z dojrzałej tkanki tłuszczowej. Nie powoduje dolegliwości ani bólu. Nie jest on groźny aczkolwiek jak każdy guzek – może się powiększać, w wyniku czego może on już nie być tylko defektem kosmetycznym ale mogą się pojawić bóle ze względu na uciskanie okolicznych tkanek. Istnieją różne odmiany tłuszczaków: naczyniakotłuszczak, tłuszczak podpowięziowy, ruchomy otorbiony tłuszczak, tłuszczak wrzecionowatokomórkowy, tłuszczak polimorficzny – jego charakter ocenia lekarz. Leczenie polega na wycięciu, wygojenie rany trwa około tygodnia.

 

Kaszak

jest to torbiel która tworzy się z nagromadzonego łoju w obrębie gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Jest to guzek w kolorze skóry lub z żółtym zabarwieniem. Występuje w różnych wielkościach, może być bardzo mały np. w okolicach oczu lub dużych rozmiarów, który może być kłopotliwy. W wyniku nagromadzenia się zbyt dużej ilości łoju kaszak może samoistnie pęknąć – jeśli zmiana skórna powiększa się należy zgłosić się do lekarza. Większe Kaszaki usuwane są operacyjnie, małe poprzez nakłucie i wyciśnięcie masy.

 

Torbiel włosowa

to zmiana skórna tworząca się w szparze międzypośladkowej, jest on procesem zapalnym z którego z czasem może powstać ropień. Jest to choroba przewlekła, nawracająca i bardzo dokuczliwa, powodująca dyskomfort. Nieleczona prowadzi do powikłań rozwoju komórek rakowych. Leczenie na wczesnym etapie polega na nacięciu tkanki i zastosowaniu środków przeciwzapalnych lub antybiotyku, w przypadku choroby zaawansowanej należy podjąć leczenie operacyjne, które polega na wycięciu zmiany.

 

 

Masz dodatkowe pytania?

Zostaw dane kontaktowe, oddzwonimy

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych

Dziękujemy za wysłanie formularza, skontaktujemy się w najkrótszym możliwym terminie