fbpx

Chrapanie u dzieci –  niebezpieczne skutki

Chrapanie u dzieci może być przyczyną problemów zdrowotnych i negatywnie wpływać na rozwój intelektualny i emocjonalny. Chrapanie zakłóca normalny sen i powoduje, że odpoczynek nocny staje się niewystarczający i nieefektywny. Niedotlenione dzieci mogą być apatyczne i senne oraz mieć problemy z budzeniem się. Zarówno chrapanie jak i bezdechy świadczą o tym, że u dziecka dochodzi do niedotlenienia organizmu. Dzieci chrapiące rozwijają się wolniej niż dzieci zdrowe. Dzieci cierpiące dodatkowo na bezdech mogą mieć podwyższone ciśnienie tętnicze, zaburzone krążenie krwi w naczyniach mózgu, częstsze problemy z nauką i koncentracją, gorsze wyniki w nauce.

Chrapanie u dzieci

Ocenia się że nawet do 30% dzieci w wieku przedszkolnym chrapie regularnie, a 3-5% ma bezdechy. Szacuje się, że w Polsce około 20 000 pierwszoklasistów cierpi na zaburzenia oddychania podczas snu. Chrapią również noworodki i niemowlęta (okres niemowlęcy to czas od 28 dnia życia dziecka do jego pierwszych urodzin).

Przyczyny chrapania u dzieci

  • przerost trzeciego migdałka (migdałka gardłowego) – trzeba go usuwać operacyjnie. Za duży migdałek gardłowy powoduje nie tylko chrapanie, ale też sprzyja nawrotom infekcji, zapaleniom uszu oraz może spowodować wadę zgryzu;
  • nieprawidłowości budowy nosa, jamy ustnej, gardła lub różne ich kombinacje;
  • krzywa przegroda nosa, która utrudnia oddychanie. Można ją wyleczyć jedynie operacyjnie. Jednak zabieg przeprowadza się najwcześniej po skończeniu 7 roku życia, a zazwyczaj po 16-17 rż.;
  • alergia. Ma to związek z obrzękniętą śluzówką nosa, co sprawia, że powietrze nie jest w stanie swobodnie przepływać. Dziecko z alergią powinno być pod opieką alergologa. Wówczas leczenie farmakologiczne przyniesie poprawę;
  • przeziębienie, zapalenie zatok. Zatkany nos i pozycja leżąca mogą utrudniać oddychanie, a wówczas może pojawić się chrapanie. W takim przypadku ustępuje wraz z chorobą.

Znaczenie zdrowego snu u dzieci

Zdrowy sen stanowi podstawę zdrowego życia i prawidłowego rozwoju dziecka. Dzieci, które śpią z otwartą buzią, chrapią lub dokuczają im bezdechy senne (powtarzające się w czasie snu zatrzymanie oddychania), mogą mieć wiele problemów zdrowotnych.

Skutki chrapania u dzieci

Chrapanie jest groźniejsze niż się wydaje. Dzieci nieprawidłowo oddychające w czasie snu rozwijają się gorzej od swoich zdrowych rówieśników. Chrapanie i bezdechy senne powodują niedotlenienie całego organizmu, wszystkich tkanek i narządów, również mózgu. U chrapiących dzieci obserwuje się zaburzenia emocjonalne, zaburzenia koncentracji, jak też gorsze wyniki w nauce. Szczególnie niebezpieczne jest chrapanie u noworodka, ponieważ grozi wystąpieniem zespołu śmierci łóżeczkowej.

Leczenie chrapania u dzieci

Gdy dziecko chrapie więcej niż 3-4 razy w tygodniu w przypadku braku infekcji górnych dróg oddechowych i trwa to dłużej niż miesiąc, należy udać się do specjalisty. Istotne jest ustalenie przyczyny chrapania i odpowiednio wczesne wdrożenie odpowiedniego leczenia.


Lekarz konsultujący

dr  Aleksander Żmudziński, specjalista laryngolog – chirurg głowy i szyi, lekarz z 25 letnim doświadczeniem zabiegowym.

Masz dodatkowe pytania?

Wyślij formularz

Szybki kontakt